Alergie na mléko u kojených dětí

25.02.2017

Nejčastější projevy alergie na mléko u kojenců a batolat

 • atopický ekzém
 • trávící potíže (průjmy, zvracení, koliky, krev ve stolici, hlen)
 • méně časté jsou dechové potíže a anafylaktický šok

Jak se u kojenců prokáže, že za potížemi stojí alergie na mléko

Velkou úlohu ve zjištění konkrétního alergenu u dětí hraje vlastní pozorování. Nejprve vysadíme všechny potenciální alergeny. Pokud po vysazení dojde ke zlepšení pokožky čí zmizí trávící problémy u dítěte, můžeme si být téměř jistí, že za nimi stála některá z vysazených potravin.

Problematické potraviny posléze po jedné vracíme zpět do jídelníčku dítěte či kojící matky. Máme tak přesný přehled o tom, po požití které potraviny se potíže znovu objevily.

Jak u dítěte vznikne alergie na mléko?

 • U dítěte, které je krmeno umělou výživou, je to jasné. Tělo přijde do kontaktu s bílkovinami mléka obsaženými v umělé výživě a projeví se u něj alergická reakce.
 • U plně kojených dětí stojí za alergickými projevy potraviny, které konzumuje maminka a které přecházejí do mateřského mléka.
 • Ke vzniku přecitlivělosti na bílkoviny kravského mléka může dojít i tím, že je novorozenci podáno náhradní mléko v době, než se mamince začne tvořit dostatek mateřského mléka.
 • V některých případech senzibilizace dítěte nastane již v děloze (s alergeny je dítě v kontaktu prostřednictvím placenty) a na svět přijde malý alergik.
 • Alergie na samotné mateřské mléko se prakticky nevyskytuje, vždy je to o přenosu alergenu ze stravy matky přes mateřské mléko
 • Kromě toho by kojící maminka měla vědět, že v případě vyřazení mléka by si měla do jídelníčku zařadit jiné zdroje vápníku, kterého má v tomto období zvýšenou potřebu. Vhodná jsou například rýžová nebo ovesná mléka v tekuté podobě obohacená o vápník. Seženeme je v prodejnách zdravé výživy a některých drogistických řetězcích.
 • S prvním příkrmem přechází zákaz mléčných bílkovin na miminko. Maminka samozřejmě pokračuje v bezmléčné dietě až do úplného odstavení.
 • Pokud bezmléčná dieta nepomůže, nebo ji maminka není schopná dodržovat, nezbývá než kojení ukončit.

Umělá výživa pro děti s alergií na mléko

Z umělých kojeneckých mlék je možné malým alergikům dávat pouze vysoce hydrolyzovaná mléka, ve kterých jsou mléčné bílkoviny rozštěpeny natolik, že už nemohou vyvolávat alergické reakce.
Jedná se o tyto produkty:

 • Nutrilon Allergy Care
 • Alfaré
 • Althéra
 • Neocate

Dají se sehnat v lékárnách (kamenných i internetových), ale i v některých drogistických a hypermarketových řetězcích. Jsou dražší než "obyčejná" kojenecká mléka. Mají obvykle nahořklou chuť, na kterou si ale malé děti dokáží zvyknout. Dají se používat i na přípravu kojeneckých kaší a dalších příkrmů.

Kravské mléko nenahrazujte kozím ani ovčím

Kravské mléko není vhodné při prokázané alergii nahrazovat jiným živočišným mlékem (kozím, ovčím). Alergeny v těchto mlécích se velmi podobají těm kravským, a tak je vysoká pravděpodobnost, že budou rovněž vadit..

Eliminační dieta

Základem této diety je dočasně vyloučit ze stravy dítěte - v případě kojení i ze stravy matky - všechny nejčastější potravinové alergeny, v čele samozřejmě s mlékem, respektive mléčnými bílkovinami. Dále by měla být vynechána i sója, vejce, pšenice, ryby a arašídy. Někteří odborníci doporučují i eliminaci kuřecího a hovězího masa, a to z důvodu podobnosti alergenů s těmi v mléce a vejcích. Měla by tedy být nasazena tzv. hypoalergenní dieta.

Tento způsob stravování by měl být dodržován minimálně dva, ideálně čtyři týdny. Během dané doby by měly příznaky alergie ustoupit, alespoň ty nejmarkantnější. Pokud se tak nestane, měli byste uvažovat i o jiné diagnóze ABKM.

Potravinová alergie ovšem není zcela vyloučena ani tehdy, když se přiznaky při hypoalergenní dietě nezlepší. U některých jedinců totiž může trvat odeznění příznaků i několik týdnů.

Výživa kojence je minimálně v prvních čtyřech měsících zcela závislá na příjmu mléka. V případě podezření na ABKM nebo jinou potravinovou alergii je stravování následující:

Plně kojené dítě - hypoalergenní dietu musí dodržovat matka.

Výživa kojence je minimálně v prvních čtyřech měsících zcela závislá na příjmu mléka. V případě podezření na ABKM nebo jinou potravinovou alergii je stravování následující:

 • Plně kojené dítě - hypoalergenní dietu musí dodržovat matka.
 • Dítě na umělé výživě - zcela nezbytné je nasazení speciálního mléka s vysoce naštěpenými bílkovinami, případně mléka s volnými aminokyselinami u dětí, které ani hydrolyzáty nesnesou. S ohledem na složitost problematiky je tomuto tématu věnován samostatný článek tohoto speciálu.
 • Dítě s příkrmy - používá speciální vysoce hydrolyzovaná mléka a zároveň v rámci příkrmů dodržuje i hypoalergenní dietu.

Tip MaMaCentra - Pokud se vám nezdá stolice vašeho dítěte nechte jej vyšetřit na alergologii a to především hodnotu IgE imunoglobulin. Je možné i objednání na dětskou gastroenterologii. Hlen ve stolici neni normální projev stolice.

Shrnutí:

Časné příznaky ABKM: nemusí být u plně kojených dětí

kožní příznaky:

kopřivka, velmi často v místě kontaktu (potřísnění) s mlékem, tj. kolem úst

příznaky z trávicího traktu:

ublinknutí a/nebo zvracení, později bolesti, resp. koliky (do 2 hodin), ještě později (4-6 hodin) průjem

dýchací problémy:

kašel, pískoty (nádechové a/nebo výdechové)

Pozdní příznaky ABKM: i u plně kojených dětí

kožní příznaky: ekzém (atopický ekzém, atopická dermatitida)

příznaky z trávicího traktu:

Zvracení (nemusí být bezprostředně po jídle), koliky, chronický průjem, stolice je vodnatá nebo mazlavá, zelená, nepříjemně páchnoucí, velmi často s hlenem.

Často je stolice s krví, a to jako krvavý hlen, popřípadě tečky, nitky anebo chuchvalečky čerstvé krve na povrchu změněné, ale nezřídka i zcela normální stolice.

Méně často půjde o opak, tj. o zácpu.

dýchací problémy:

rýma, chronický kašel, opakující se pískoty (výdechové), dechová tíseň, astmatická dušnost

Zdroje: Mudr. Fuchs-Potravinové alergie, Honzík PhD- Kniha o těhotenství, weby o potravinových alergiich atd..