Jak na dráždivější miminko při koupeli

03.01.2017

Držíte svého drobečka poprvé v náručí a čeká vás první koupaní v pohodlí domova. A vy se tolik těšíte na ty úžasně provoněné chvíle, jenže..... 

Najednou nic není podle vašich představ a miminko neutišitelně pláče, zvedá ručičky a kope všude kolem sebe. Co teď? No hlavně nepropadejte panice a buď především VY v klidu. Oba se to musíte teprve naučit a navzájem zjistit, co máte rádi :)!

Splňte mu jeho přání a potřeby

  • jemné, citlivé a pomalé, houpavé pohyby
  • především vy musíte zůstat v klidu a "nad vodou", protože miminka vycítí vaší nejistotu a strach. Vždyť vy byste mu nikdy neublížila ba naopak a tak mu to dejte pocítit
  • někdy pomůže miminko zahalit do osušky a i s osuškou ho ponořit do vaničky a až poté opatrně sundat
  • nebojte se miminko ponořit co nejvice, někdy se rozčilují, protože jim je zima
  • miminka mají rády menší prostory, aby jim to připomínalo prostředí ve vašem bříšku
  • nezapomínejte na to, že 9 měsíců bylo obklopeno přítmím a teplou vodou, tak i nyní mu to zkuste dopřát
  • chce vnímat váš klidný a vlídný hlas, který zná již zhruba od 26.tt

  • I když zdánlivě nyní odbočím od koupání ke kojení, tak né zas tak úplně.. Chci vám nabídnout, abyste vyzkoušela možnost společného koupaní s vaším drobečkem. Neni nic příjemnějšího a vlastně i mnohonásobně prospěšného pro vývoj dítěte. Ptáte se proč?

Drobeček potřebuje cítit vaši vůni kůže, tlukot srdce a nejen to, tím i přispíváte ke klidné psychice, ale především společná koupel napomáhá k vyplavování hormonu lásky, což je oxytocín a tím se i lépe upravuje laktace. A věřte mi, že byste nebyla první spokojená maminka, která v průběhu koupele i své miminko nakojí.


Nedržte se prosím zajetých praktik, které si většinou ženy odnášejí z porodnice a to je pouze kontakt "každé tři hodiny". To je špatně, miminka nás vnímala a prožívala s vámi 9 dlouhých měsíců intenzivní kontakt. A porodem by tento kontakt neměl skončit, ale naopak zesílit. 

Společnou koupelí získáte vy pro sebe, tak potřebný odpočinek, dobití energie a především větší sebevědomí ze společného prožitku s vaším miminkem. A zase budete o krůček jistější maminka, která se vyzná v potřebách svého dítěte.

Přeji vám příjemnou energizující koupel, vaše AK

PS: pokud máte nějaké dotazy, tak se ptejte :)