Jak správně koupat miminko

05.05.2017

Držíte své miminko poprvé v náručí a čeká vás koupání? Jenže si vůbec nejste jisté, jak na to? Nevadí, tak pár rad, které jsou ze života.

1) Nekoupejte hladové ani právě najedené dítě. Hladové dítě nemá energii a spustí alarm. 
2) Unavené dítě také nepatří do vody. Optimální čas pro novorozence je zhruba hodinu od posledního spánku.
3) Mějte dostatečně teplou vodu - okolo 37 stupňů. A pokud nemáte teploměr, tak nezoufejte a strčte do vody loket a pokud vám bude voda příjemná, tak se jedná o správnou teplotu.
4) Dítě držte jednou rukou pod hlavičkou a malíčkem a spodní částí vaší dlaně si fixujte ramínko a zátylek - na ten však netlačte, prochází jím nervy, dítě může reagovat podrážděním, prohýbáním a mrskáním se. Druhou ruku mějte pod zadečkem a vaším palcem si fixujte mezi nožičkami - v třísle.
5) V místnosti nesviťte ostrým světlem, spíše tlumeným.
6) HODNĚ VODY! Tím myslím plnou vanu.
7) Pod vodou co největší část těla miminka - i uši (o nich se více dočtete níž).
8) Mluvte na něj klidným hlasem a snažte se držet oční kontakt - buďte proto velmi blízko jeho obličeji.
9) Vaše pohyby MUSÍ být pomalé a jemné.
10) Klidně nechte puštěný proud vody - syčí a to děti uklidňuje. Pokud koupete v plastové vaničce, tak třeba v místnosti pusťte fén - děti ohromně uklidňuje. A nebo bezpečnější je bílý šum :)!
11) Pokud má novorozenec silný Moorův reflex(roztahuje lekle ručičky), do vody ho vložte s látkovou plenou omotanou kolem hrudníku a ručiček.
12) Pokud miminko pláče můžete použít dudlík (pokud jej chcete používat) v opačném případě kojte. Ano - kojte ve vodě. Jděte do vody i s miminkem. Není nic hezčího, než se mazlit ve vodě. Tyhle okamžiky miluju!
13) Místnost mějte příjemně vytopenou a novorozence ihned po vyndání z vany zabalte.
14) Po koupání je každé miminko unavené, osušení a následnou péči proveďte co nejrychleji, ať nejste ve stresu.
15) Pokud již pláče, nezdržujte se olejováním, rychle jej zabalte, klidně do suchého ručníku a ponoste, nakojte. Obléknout můžete později.
16) Oušek ve vodě se nebojte - v maminčině bříšku je také mělo ve vodě. Tím, že má miminko vyvinut sací reflex, se voda pohybem sanice a kůstek ve středním uchu dostane přirozeně ven. Ouška je vhodné po koupeli vytřít vatovým tampónkem nebo čtverečkem. Záněty středouší nejsou spojené s potápěním do vody.
17) Nekoupejte, když nemáte náladu, nebo jste unavená, nemá to cenu, ani jeden si to neužije a to přeci jde.
18) Není potřeba koupat každý den - dítě není špinavé.
19) Do 3 měsíců věku dítěte neusilujte o stereotypy či řád. Dítě je schopné vnímat opakující se úkony až po 3 měsíci
20) Respektujte náladu dítěte, pokud jej něco bolí, nemá den, koupání také nemá cenu.
21) Pokud miminko bolí bříško, koupání vyzkoušejte. Teplá voda a pohyb rozhýbe střeva, která posunou "problém" dál - ven. A tam ho chceme mít :) v plence samozřejmě, ne ve vodě :) Pokud se však nehoda stane, koupání ukončete a dítko už jen osprchujte. I tak můžeme takové koupání považovat za zdařilé.

Zdroj je od úžasné Vandy alias vanickovani

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky