Jak správně koupat miminko

05.05.2017

Držíte své miminko poprvé v náručí a čeká vás koupání? Jenže si vůbec nejste jisté, jak na to? Nevadí, tak pár rad, které jsou ze života.

1) Nekoupejte hladové ani právě najedené dítě. Hladové dítě nemá energii a spustí alarm. 
2) Unavené dítě také nepatří do vody. Optimální čas pro novorozence je zhruba hodinu od posledního spánku.
3) Mějte dostatečně teplou vodu - okolo 37 stupňů. A pokud nemáte teploměr, tak nezoufejte a strčte do vody loket a pokud vám bude voda příjemná, tak se jedná o správnou teplotu.
4) Dítě držte jednou rukou pod hlavičkou a malíčkem a spodní částí vaší dlaně si fixujte ramínko a zátylek - na ten však netlačte, prochází jím nervy, dítě může reagovat podrážděním, prohýbáním a mrskáním se. Druhou ruku mějte pod zadečkem a vaším palcem si fixujte mezi nožičkami - v třísle.
5) V místnosti nesviťte ostrým světlem, spíše tlumeným.
6) HODNĚ VODY! Tím myslím plnou vanu.
7) Pod vodou co největší část těla miminka - i uši (o nich se více dočtete níž).
8) Mluvte na něj klidným hlasem a snažte se držet oční kontakt - buďte proto velmi blízko jeho obličeji.
9) Vaše pohyby MUSÍ být pomalé a jemné.
10) Klidně nechte puštěný proud vody - syčí a to děti uklidňuje. Pokud koupete v plastové vaničce, tak třeba v místnosti pusťte fén - děti ohromně uklidňuje. A nebo bezpečnější je bílý šum :)!
11) Pokud má novorozenec silný Moorův reflex(roztahuje lekle ručičky), do vody ho vložte s látkovou plenou omotanou kolem hrudníku a ručiček.
12) Pokud miminko pláče můžete použít dudlík (pokud jej chcete používat) v opačném případě kojte. Ano - kojte ve vodě. Jděte do vody i s miminkem. Není nic hezčího, než se mazlit ve vodě. Tyhle okamžiky miluju!
13) Místnost mějte příjemně vytopenou a novorozence ihned po vyndání z vany zabalte.
14) Po koupání je každé miminko unavené, osušení a následnou péči proveďte co nejrychleji, ať nejste ve stresu.
15) Pokud již pláče, nezdržujte se olejováním, rychle jej zabalte, klidně do suchého ručníku a ponoste, nakojte. Obléknout můžete později.
16) Oušek ve vodě se nebojte - v maminčině bříšku je také mělo ve vodě. Tím, že má miminko vyvinut sací reflex, se voda pohybem sanice a kůstek ve středním uchu dostane přirozeně ven. Ouška je vhodné po koupeli vytřít vatovým tampónkem nebo čtverečkem. Záněty středouší nejsou spojené s potápěním do vody.
17) Nekoupejte, když nemáte náladu, nebo jste unavená, nemá to cenu, ani jeden si to neužije a to přeci jde.
18) Není potřeba koupat každý den - dítě není špinavé.
19) Do 3 měsíců věku dítěte neusilujte o stereotypy či řád. Dítě je schopné vnímat opakující se úkony až po 3 měsíci
20) Respektujte náladu dítěte, pokud jej něco bolí, nemá den, koupání také nemá cenu.
21) Pokud miminko bolí bříško, koupání vyzkoušejte. Teplá voda a pohyb rozhýbe střeva, která posunou "problém" dál - ven. A tam ho chceme mít :) v plence samozřejmě, ne ve vodě :) Pokud se však nehoda stane, koupání ukončete a dítko už jen osprchujte. I tak můžeme takové koupání považovat za zdařilé.

Zdroj je od úžasné Vandy alias vanickovani