Největší bludy a mýty o kojení

25.01.2017

Jako laktační poradkyně se často setkávám s mnoha mýty a předsudky o tom, že kojení nepůjde a nebo že žena kojí špatně.... Nic z toho není pravda a byla bych moc ráda, kdyby každá maminka věřila především sama sobě a našla tu sílu to ihned nevzdat a oddat se dítěti.

Ráda si připomínám několik vět od Ivany Fisherové

"Vezměte si, jak sem po 90. roce přišel tzv. rooming in. Co je rooming? Miminko s maminkou, aby si mohly vyhovět. A co se stalo? Miminko přivezli na pokoj a sestřička řekla: "Tak maminko, každé tři hodiny dítě vezmete, rozbalíte, přebalíte, nakojíte. A deset minut bude u prsu." No co to je? To je nařízení a ne podle dítěte. To není rooming. Jen splnění požadavku matka s dítětem v jednom pokoji. Dítě není robot. Každé dítě má jiné potřeby, jiné touhy. Jsou děti, které prospí ještě pár hodin nebo dokonce i pár dní. Jsou děti, které chtějí být u prsu pořád. A vůbec nic z toho není špatně. Jsou děti, které jsou ze začátku kojeny 17× za den, jiné 6× za den. Jsou děti, které jsou u prsu dohromady osm hodin denně, a takové, které se napijí za chvilinku. Nedá se jim to nařídit. Musíme je však ohlídat, aby nestrádaly příliš velkým úbytkem na váze."

Mýty o kojení

Máte špatnou velikost prsou

Opět chybná informace. Žádná velikost prsou není špatná. Miminko potřebuje vaší mléčnou žlázu a především  miminko se přisává ke dvorci, nikoliv k bradavce nebo k celému prsu. 

Může pít miminko příliš?

Dítě se nikdy nepřepije. Ve smyslu že by ztloustlo, bolelo by ho bříško, zvracelo by. Zvrací z jiných důvodů (např. nemá uzavřený - dozrálý - svěrač mezi jícnem a žaludkem), reguluje množství mléka - dopije se nebo naopak ublinkne. Do 3 měsíců je to normální. Doporučuji po kojení podržet miminko 5-10 minut ve zvýšené poloze. Může i nemusí odříhnout. Ležet by však mělo vždy na zádech.

Když jste nemocná, tak nekojte

Další velký omyl. Kojte a nepřestávejte. Žena může kojit při většině onemocnění, pokud se nebavíme o onkologickém či jiném velice závažném onemocnění. Rovněž pokud vás kojení velice vyčerpává, tak je také na místě uvažovat o alternativě či jiném doplnění stravy pro miminko.

Musíte být při kojení na dietě

Ach jo, další omyl. Rozhodně nemusíte podstupovat žádnou "kojící" dietu a omezovat se ve stravě ihned od počátku kojení. Vždy by měla být strava pestrá a měla by obsahovat vše důlěžité pro vás i dítě. Ano děti mají koliky,ale většinou, protože přijmou mikroorganismy, které vytvářejí střevní flóru. Když umře ve střevě živý mikroorganismus, stane se z něj plyn, proto miminka bolí bříško. Než se vytvoří mikroflóra, trvá to tři měsíce, tělo potřebuje svůj čas. A proto je fajn využívat probiotik na obou stranách při kojení.

Rozodně by strava neměla být jednostranná jako např. pouze ovoce nebo převážně mléčné výrobky.  

Tip MaMaCentra Pokud chcete začít sportovat a při tom kojíte a bojíte se, že nějakým způsobem ovlivníte laktaci, tak buďte v klidu. Jen mějte na mysli, že mléko se obměnuje zhruba po 2-3 hodinách. Tudíž nakojte a jděte spalovat :). Ať má tělo čas na regeneraci. Někdy se může totiž stát, že vlivem sportování v aerobní zóně se ve svalech vytváří kyselina mléčná a ta může změnit chut mléka. Může, nemusí!

Máš slabé mléko

A jak na to kdo přišel?? Neexistuje nic jako slabé nebo řítké mléko. Mléko je takové, jaké miminko potřebuje. Při každém kojení se vytváří originální mix právě pro potřeby vašeho miminka. Většinou tento mýtus vzniká i v souladu s tím, že maminky nenechají dostatečně dlouho miminko přisáté. Věřte mi, že neexistuje žádný časový limit na kojení. Musíte také chápat, že každé miminko má jinou techniku a jinou sílu na nasátí mléka. Zkrátka každé miminko je originál a né bod v tabulce. Občas i pediatři děti zaměnují pouze za údaj v tabulce.

Máš ho pořád na prsu a tím ho rozmazlíš

Hloupost, dítě potřebuje minimálně první tři měsíce intenzivní kontakt, kdy se poznáváte a vytváříte si vzájemné zázemí. Vy se učíte, jak nejlépe vyhovět miminku a miminko se učí, jak se najíst :). Děti jsou velice chytré, opravdu jim stačí pouze více věřit. Musíte si uvědomit, že kojení není záležitost od - do. Je to o tom, že budete dítěti k dispozici a poznáte jeho potřeby. Je to vzájemný vztah a pouze vy dva si vytváříte pravidla. Berte kojení nejen jako dar, ale i jako partnerský vztah, který se vyvíjí den po dni.