Už se prosím otoč hlavičkou dolů

17.01.2017

Zhruba 3% miminek zůstane až do porodu v této poloze, tedy koncem pánevním a je nutno zmínit, že tato poloha je zcela fyziologická, pouze se o ní tolik nemluví.

Miminko se ovšem může kdykoliv do termínu porodu ještě samo otočit, když jsem si zjišťovala podklady pro tento článek, protože sama mám nyní miminko KP, tak jsem se ptala Mudr. Němce z Příbrami a bylo mi řečeno, že ze své praxe může potvrdit, že se mu několikrát stalo, že se miminko přetočilo v den nástupu ženy na císařský řez, tudíž jí zase poslali domů.

A pokud máte zatím miminko KP, tak to opravdu neznamená, že musíte své dítě porodit císařským řezem.

Nejlepší porodní polohu miminka, tedy záhlavím miminka, je možné v průběhu těhotenství podpořit alternativními metodami, které vám ráda nyní popíši.

Ale opět mějte na paměti, že se jedná pouze o podpůrné prostředky či metody. Pokud miminko samo nechce nebo se jedná o fyziologickou překážku, tak tuto polohu nezměníte.

Z fyziologického hlediska se neotočí, když

Jde především o krátký nebo několikanásobně omotaný pupečník, což se předem nedá zjistit a právě z tohoto důvodu není žádoucí miminko násilně nutit do jiné polohy. 

Kdy je indikován císařský řez u polohy KP

  • pokud je odhad váhy miminka menší, než 2.500g a nebo naopak větší než 3.800g
  • Preklampsie, placenta preavia...
  • poloha miminka je transverzální a nebo je miminko v tureckém sedu
  • pokud se jedná o dvojčátka nebo vícerčata


Jak si zkusit pomoci - od 30. do 37. týdne těhotenství


  • Do polohy "mostu" se dostanete tak, že zvednete boky cca 20-30 cm nad úroveň vaší hlavy. Můžete tak učinit několika způsoby. Nejsnadnější cestou je leh na zádech na zemi s boky podloženými polštáři.

Opakujte třikrát denně, vždy po dobu 15 minut, na prázdný žaludek a v době, kdy je miminko aktivní. Pokuste se hluboce dýchat a relaxovat, zejména svaly břicha. 

  • Klekněte si na kolena na podlahu nebo na postel a opřete se o předloktí. Vystrčte hýždě a zasuňte bradu. Tím uvolníte prostor spodnímu dílu vaší dělohy a umožníte mu rozšířit se u uvolnit tak cestu hlavě miminka. 

Cvičte tak pokaždé 5-15 minut, dvakrát denně. Cvičte s prázdným žaludkem, jinak by vám mohlo být těžko.

Cítíte-li polohu vašeho miminka, můžete otáčení napomoci sama. Opřete se o jeden loket a druhou rukou jemně zatlačte na zadeček miminka, nacházející se těsně nad vaší stydkou kostí.

  • Klekněte si na kolena a na nižší úrovni se opřete o předloktí. Tato poloha je podobná výše popsanému předklonu, je jen o něco extrémnější.

Klekněte si na kolena na postel nebo na horní schod a opřete se o předloktí na zemi nebo na druhém či třetím schodu směrem hlavou dolů. Zasuňte bradu a uvolněte tak svaly pánevního dna.

Buďte velmi opatrná, aby vám nepodklouzly ruce. Poproste partnera o pomoc, může vás zejména jistit v ramenou.

Vydržte v této pozici maximálně 30 vteřin. Lépe tuto polohu opakovat vícekrát denně (třikrát, čtyřikrát), než držet polohu dlouhou dobu.

Exitují i jiné metody, jako například Websterova technika, ale k tomu je zapotřebí opravdu zkušený lékař nebo fyzioterapeut. 

Moxování je tradiční čínská léčebná metoda, která hořícími bylinkami ve formě doutníku či tyčinky (moxa) působí na akupunkturní body.

Stejně chcete rodit přirozeně, tedy vaginálně

  • V roce 2006, American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) provedla výzkum, podle kterého je vaginální porod plodu v poloze koncem pánevním bezpečnou a rozumnou cestou pro dané pacienty za daných podmínek.
  • Například, vaginální porod plodu v poloze koncem pánevním lze zvážit, je-li pánev matky dostatečně velká; miminko je donošené a porod začne a probíhá přirozeně; ultrazvuk dokládá zdravou váhu a celkový stav plodu bez abnormalit (kromě polohy koncem pánevním)
  • Vše v klidu prosím proberte ze svým gynekologem, veškeré obavy, strachy, ale i pocity, proč vlastně chcete rodit vaginálně. A sama nakonec uvidíte, co bude pro vás nejlepší variantou.
Zdroje: wikihow, kniha o těhotenství od Antonín Pařízek..